Ofiste Dinleme Cihazı Nasıl Anlaşılır ?

11
Ofiste Dinleme Cihazı Nasıl Anlaşılır ?

Son Güncelleme 21 Aralık 2022

Ofiste Dinleme Cihazı Nasıl Anlaşılır ?

Çoğumuz şirketin bilgisayarlarını kullanırken izlenmeye alışkınız ama ofiste gizlice izlenmeyi düşünmek sinir bozucu. Bu yazımızda ofiste dinleme cihazı nasıl anlaşılır ve bulunur ayrıntılarını anlatacağız.

Genel olarak, herhangi bir izleme yalnızca istihdamınızın bir koşulu olarak yapılmalıdır. Casusluğa izin verilen çok dar çizgiler var. Bir kuruluştaki konumunuz ne olursa olsun, hiçbir üst düzey yetkilinin veya yöneticinin yasal olarak yapılmadığı sürece sizi kayda alma hakkı yoktur.

Bazen kurumsal gözetim, cep telefonu kayıtlarınızı almanın ötesine geçer. Evin, arabanın veya ofisin içinde kayıt yapmak dramatik bir deneyim olabilir. İşyerinde, diğer insanları gözetlemeye çalışmak için gizli dinleme cihazları ve gözetleme cihazları kuranlar işvereniniz, kıskanç bir eski sevgili veya şirket casusları olabilir.

Casuslar genellikle dinleme cihazlarını kullanarak cep telefonlarını, telefon hatlarını ve diğer elektronik cihazları hedef alır. Örneğin, klavyede girilen şifreleri yakalamak için bir kamera yerleştirebilirler. Gizli casus kameralar sizi izleyip izlemediğini ve söylediğiniz her kelimeyi kaydeden dinleme cihazlarının olup olmadığını nasıl bilebilirsiniz?

Bu gönderi, gizli kameraları ve dinleme cihazlarını tespit etmek için en yararlı tekniklerden bazılarını keşfetmenize yardımcı olacaktır. Etkili Böcek dedektörleri , başkalarının gizli iş toplantılarınıza odaklanmasını engelleyebilir.

GİZLİ DİNLEME CİHAZLARI NASIL TESPİT EDİLİR

Ofisinizde bir yerlerde gizlenmiş bir dinleme cihazı olduğunu düşünüyor musunuz ? Mikro yönetici yöneticilerinizin sizi yakından takip ettiğinden mi korkuyorsunuz? Üst düzey veya alt düzey yöneticilerin iş dünyasındaki diğer insanları gözetlediği sayısız ofiste ve hatta çok uluslu kuruluşlarda olur.

Zaman zaman, büyük şirketler sendikaları gözetlemekten tutuklanınca haberlerde duyuyoruz . Sendika faaliyetlerini gözetlemek , 1935 tarihli Ulusal Çalışma İlişkileri Yasası ile yasa dışı hale geldi . Şirketler yine de sendikaların oluşmasını engellemek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklar.

Genel olarak, çalışanlar hakkında casusluk yapmak, mikro yönetim yoluyla performansı artırmak içindir. Bununla birlikte, çoğu çalışan bunun mahremiyete bir saldırı olduğunu düşünür ve bu genellikle toksik bir çalışma kültürünün göstergesidir. Peki, gizli mikrofon gibi görünen bir dinleme cihazı olan kablosuz cihazları nasıl tespit edersiniz? İşte 5 adım:

ELEKTRONİK RF BÖCEK DEDEKTÖRÜ KULLANIN

ofiste böcek arama cihazı gizli kamera nasıl anlaşılır

Elektronik bir radyo frekansı detektörü kullanmak önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Bir RF böcek dedektörü , özellikle bir radyo sinyali gönderiyorlarsa, gizli kameraları, dinleme cihazlarını ve bu tür cihazları bulmanın en kolay yoludur . Birisi gizli bir kamera veya hatta ikincil bir cihaz (kayıt cihazlarının bileşenleri) kurduysa, gelen verileri izlemek için RF sinyalleri kullanıyor olacaktır.

Ofisin gözetim altında olduğunu düşünüyorsanız böcek arama cihazı kullanabilirsiniz . Dedektr, aktif olduğunda çok zayıf tonları ve kablosuz sinyalleri yakalayarak ses böcekleri veya gizli kameralar gibi dinleme cihazlarının tespit edilmesine yardımcı olacaktır. En iyi böcek dedektörlerimiz, en yaygın casusluk cihazlarını tespit etmeye yardımcı olmak için WIFI, 2G, 3G, 4G, 5G sinyali ayırt edebilen sensörlere sahiptir. Hata dedektörlerimizden bazıları GPS izleyicileri bile algılayabilir . Karşı gözetleme konusunda ciddiyseniz , iyi bir Böcek dedektörüne ihtiyacınız vardır.

ELEKTRONİK GİRİŞİMİ DİNLEYİN

Davetsiz misafirler ve ofis casusları, tavan, duman dedektörleri, ışık anahtarları ve USB güç bankaları dahil olmak üzere neredeyse her yerde dinleme cihazlarını gizleyebilir. Alışılmadık sesleri dinlemek ve elektronik aksamınızla karışmak, genellikle bir şeylerin ters gittiğine dair ilk ipuçlarından biridir.

Artık sadece GPS izleme cihazıyla ya da hacklenen cep telefonları değil. Casusluk teknolojisi, akıllı cihazlarınıza casus yazılımlar aracılığıyla yerleştirilen daha gizli ve homojen casusluk ürünlerine kapı açarak önemli ölçüde gelişti.

Bazen gizli bir kamera yüzünüze bakar ve siz bunun farkına varmazsınız. Ondan yayılan radyo frekansları, gizliliğinizle ilgili potansiyel bir sorununuz olduğunun ilk göstergesi olabilir. TEKNOSPY müşterilerimize kamera lensleri için bir odayı nasıl kontrol edeceğinizi öğretiyoruz . Ancak sinyal paraziti, harekete geçmenizi sağlayan ipucu olabilir.

DUMAN DEDEKTÖRLERİ VE DUVAR ŞARJ CİHAZLARI VE DİJİTAL SAATLERİ İNCELEYİN

Duman ve yangın dedektörleri, özel dedektiflerin popüler araçları arasındadır. Çoğu insan “böceğin” kitap raflarındaki bir kitaba gizlenmiş küçük bir dinleme cihazı olduğunu düşünür. Gizli dinleme cihazının bir USB bellek , dijital saat veya telefon şarj cihazı gibi görünmesi çok daha olasıdır . Duvar şarj cihazları video için mükemmel bir seçimdir. Lens iyi gizlenebilir ve şüphe duymadan aylarca prize takılı kalabilir.

YERİNDE OLMAYAN GÖRÜNEN SÜSLEMELERİ ARAYIN

Casusların kullanacağı çok yaygın bir hile, bir ofis içindeki telefonu, yardımcı programları veya HVAC’ı bozmak ve ardından onu onarmak için klima tamircileri veya telefon şirketi tamir teknisyenleri olarak ortaya çıkmaktır. Bu, bir ofise dinleme cihazları yerleştirmenin yaratıcı ve etkili bir yöntemidir . Ofis ortamına eklenen ve daha önce olmayan yeni öğeler için gözlerinizi dört açın. Saatler , bluetooth hoparlörler ve hatta birden fazla cep telefonunu şarj edebilen işlevsel güç bankaları gibi .

Bazı kuruluşlar, sektördeki rakiplerine bu tür şeyler yaparken yakalandı. Bu nedenle, her durumda buna hazırlıklı olun. Şirketinizden gelen ve giden tüm işçileri uygun şekilde incelemek için personelinizi eğitin.

DİZÜSTÜ BİLGİSAYARINIZDA SIRADIŞI WIFI SİNYALLERİNİ ARAYIN

Bazı durumlarda, odayı gözetlemek için yönlendiricinin kendisi kullanılabilir. İnternet ayak izinden çalışmak, daha fazla teknik gözetleme önlemi gerektirir . Yetkililerin yardımıyla onları yakalamak istediğiniz için eylemin arkasındaki faili uyarmamaya çalışın. Olağandışı WIFI sinyalini çevreleyen bir ses dinleme cihazını veya gizli bir kamerayı barındırabilecek küçük iğne delikleri olup olmadığını kontrol edin.

Dizüstü bilgisayarınızı hareket ettirin ve sinyal gücünü belirleyin. Bu, kaynağı üçgenlemenize izin verecektir. Gizli video kameraların ve gizli dinleme mikrofon cihazlarının nasıl göründüğünü öğrenin . Bu şekilde, olağandışı WIFI sinyalinin kaynağını hızlı bir şekilde belirleyebilir ve gizlice dinlenme sinyalini sinyali devam ettiren cihaza kadar izleyebilirsiniz.

CASUSLUK İÇİN HEDEF MİSİNİZ?

Casusluk için neden hedef olabileceğinizi düşünebiliyor musunuz? Çoğu insan gözetlemeye değmeyecek kadar sıkıcı hayatlar yaşar. Sizi casusluk için daha yüksek risk altına sokan nedir?

Casusluk için hedef haline gelmenizin ana nedenlerinden bazıları şunlardır:

Yüksek net değer

Şirket sahibi olmak

Boşanmak

Tanık, avukat, polis memuru, yargıç, politikacı, bilim adamı, politikacı veya gazeteci olmak

Siz veya eşiniz bir ilişki içindesiniz

Hassas kişisel verilere sahip olma, gizli sorumluluklar

Yasal şüpheli olmak

Çocukların tek velayeti için dilekçe

Bir takipçinin kurbanı olmak

Komşunuz dairenizden gelen yüksek seslerden şikayet edebilir.

Bir ofis çalışanı, toksik davranışınız veya tutumunuz hakkında kanıt toplamak isteyebilir.

Aktif Dava

Görüşmelerinizin izniniz olmadan kaydedilmesine izin veren bir durumda yaşıyor olabilirsiniz.

PATRONUM İŞ YERİNDE BENİ KAYDEDEBİLİR Mİ?

İşverenlerin genellikle binalarının ortak alanlarında video kaydı yapmasına izin verilmektedir. Banyo gibi özel alanlar korunurken, çoğu patron çalışanlarını izlemek için uzaktan çalışma araçlarından video kameralara kadar her şeyi kullanır .

Patronunuz sizi işyerinde bilginiz olmadan kaydederse, bilgiler mahkemede kabul edilmeyebilir. Bununla birlikte, birçok işveren, bir istihdam koşulu olarak sizin onayınızı istemektedir.

İŞ YERİNDE SES KAYDI YASAK MI?

Güvenlik endişeleri nedeniyle farklı iş yerlerine CCTV kameraları ve izleme cihazları kurmak yasal olarak caizdir.

Ancak bu, hiçbir işverenin işyerinde bile işçilerin mahremiyetini ihlal etmesine izin vermez. Yasaya göre, çalışanların mahremiyet bekledikleri tuvaletler, soyunma odaları, vb. alanlarda video ve ses kaydı yasa dışıdır.

ÖZEL GÖRÜŞME BANA KARŞI KULLANILABİLİR Mİ?

Yasalara göre özel olmasını bekledikleri elektronik iletişimin gizlice kaydedilmesi yasa dışıdır.

Her iki tarafın da rızası alınmadan izin verilmez ve hatta yasa dışıdır. Mahremiyet ihlali söz konusuysa ve kaydı yapan taraf suçluysa, ciddi endişelerinizi yasal olarak dile getirebilirsiniz.

DİNLEME CİHAZLARI NASIL ENGELLENİR

Türkiye Cumhuriyetinde gerçek sinyal bozuculara izin verilmemekle birlikte, beyaz gürültü cihazı, kayıtları engellemek için mükemmel bir ses bozucu olabilir. Etkili ve güvenilir bir ses bozucu satın alın. Sağduyulu ses bozucular, benzer şekilde görünürde gizlenir ve belirli bir yarıçap için baskıcı gürültü oluşturur. Yasal bir ses bozucunun dezavantajı, sürekli, düşük seviyeli arka plan gürültüsü çıkarmasıdır. Pek çok insan beyaz gürültüyü yatıştırıcı bulur, ancak güvenliğinizi artırırken gerekli bir değiş tokuştur.

Ses bozucunun etkinliğinin markanın gösterdiği gibi olup olmadığını kontrol edin. Masanın üzerine bir ses kaydedici yerleştirin ve biriyle normal bir tonda konuşun. Kaydı tekrar oynatın ve beyaz gürültü oluşturucunun konuşmayı örtbas edip etmediğini görün. Değilse, beyaz gürültü oluşturucuyu açın. İstenilen etkiyi elde edene kadar durulayın ve tekrarlayın

Ofiste dinleme cihazı nasıl anlaşılır bu konuda uzman desteğe ihtiyacınız varsa buradan iletişime geçebilirsiniz.

DİNLEME BÖCEĞİ (CASUS CİHAZLARI) NASIL GÖRÜNÜR?

Bir toplantıda cep telefonu ya da sıradan görünümlü bir kalem , gözlük ya da araba uzaktan kumandalı bir anahtarlık olabilir . Güç bankaları, şarj cihazları ve saatler gibi de görünebilirler. Ne kadar zararsız olursa, şüphe uyandırmamak için o kadar iyidir.

Sağduyulu dinleme cihazları, en sıkıcı elektroniklerden bazıları şeklinde gelir. Bu cihazlardan bazıları, daha az arıza süresi ve bakım sağlamak için büyük piller ve geniş bellekle donatılmıştır.

DİNLEME CİHAZLARINI (GÖZETLEME CİHAZLARINI) ALGILAYAN BİR UYGULAMA VAR MI?

Ofiste dinleme cihazı nasıl anlaşılır bunun için iyi bir Uygulama ile karşılaşmadık. Ancak, ofisinizdeki veya evinizdeki gizli kameraları bulmak için bir lens bulucu veya kablosuz Böcek dedektörü kullanabilirsiniz. Karanlık bir odada bir el feneri aydınlatmak bazen bir kamera merceği bulmak için yeterli olabilir, ancak en iyi seçeneğiniz, IR yayıcıları bulmak için belirli bir cihaz kullanmaktır. Küçük de olsa, gizli bir video kamera merceği ışık huzmesini yansıtır.

kızılötesi lens algılama

Geçmişte, bazı akıllı telefon kameraları kızılötesi ışığı görebiliyordu. Bunu, telefon kameranızı bir TV uzaktan kumandasının önüne ayarlayarak ve yayıcının yanıp sönmesini arayarak test edebilirsiniz. Daha yakın zamanlarda, telefonlarda artık kızılötesi ışığı engelleyen yerleşik bir filtre var, bu nedenle odayı kontrol etmek için LCD IR Buluculu Gizli Kamera Dedektörü gibi uygun bir cihaza yatırım yapmanız gerekiyor .

BİR DİNLEME CİHAZI BULDUĞUNUZDA NE YAPMALISINIZ?

Olayı kayda alsan iyi olur. Birisi evinize veya iş yerinize dinleme cihazları kurmak için girdiyse, onları nasıl ve nerede bulduğunuzu belgelemeye değer. Dinleme cihazlarını, gizli kameraları ve diğer gözetleme cihazları onayladıktan sonra yetkilileri uyarın. Polis faili bulamasa bile sizin için tutanak tutacaktır.

Bir dinleme cihazı güç kaynağının çıkarılmasıyla kaydı durdurulabilir. Ayrıca sökmeniz ve pili çıkarmanız gerekebilir. Deneyimlerimize göre, casusluk genellikle sınırlıdır ve belirli bir kişiyi hedef alır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Bahaddin TURGUT
Bahaddin TURGUT
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?