Casus Yazılım Tespiti

Casus Yazılım Tespiti

Son Güncelleme 4 Kasım 2022

Cep telefonu ve bilgisayarda casus yazılım tespiti. Uzaktan yada fiziksel olarak cep telefonuna erişen art niyetli kişiler tarafından. Tüm verileriniz gizli bir şekilde alınmaktadır.

Casus yazılımlar, amatör ve profesyonel olarak iki farklı kategoride sınıflayabiliriz. Amatör casus yazılımlar, cihazınızda çalışırken birtakım hatalar, eksiklikler gösterecektir. Dikkatiniz sayesinde bu hataları farkederek casus yazılımı tespit edebilirsiniz.

Profesyonel yazılımlarda casus yazılım tespiti kullanıcı tarafından neredeyse imkansızdır. Yazılım hayalet gibi görünmeden çalışır telefonunuz kapalı olsa dahi dinlemeye, izlemeye devam eder.

Casus yazılım çalışırken bazı hatalar ortaya çıkar. Bunlardan bir kısmı şu şekilde
 • Telefonunuzun ekran ışığı bildirim veya arama gelmeden açılıyorsa;
 • Telefonunuzun çok kısa çalıyor fakat arama kaydında yeni bir çağrı yoksa
 • İnternet paketiniz çok hızlı tükeniyorsa;
 • Fatura detayınızda kullanmadığınız halde çok fazla istem dışı sms kullanımı görüyorsanız
 • Ayrıntılı fatura kontrollerinizde, bilmediğiniz bir numara tarafından çok sık iletişim kurduğunuz görünüyorsa. Veya aynı anda iki farklı numarayla iletişim kurduğunuz görünüyorsa casus yazılım ihtimali çok yüksekti.
 • Cep telefonunuzu özellikle çok fazla kullanmadığınız zamanlarda normalden daha fazla şarj etmek durumunda kalıyorsanız
 • Telefonunuzu kullanırken, sık sık cızırtı ve yankı duyuyorsanız
 • Konuşmalarınız derinden geliyorsa ve aynı olay gün içinde 2 kez tekrarlanırsa, yine dinlenme ihtimaliniz vardır.
 • Telefonunuzu 1 saat boyunca masaya bırakın. Sonra elinizde tutun. Eğer sıcaklık hissediyorsanız, bu telefonunuzun şüpheli olduğu anlamına gelir.
 • Telefonunuzun arama bekletme seçeneğini kapatın eğer otomatik olarak açılıyorsa dinlenme ihtimali çok yüksektir.

Bu ve buna benzer durumlarla karşılaştıysanız. Telefonunuzda casus y azılımolma ihtimali yüksektir. Firmamız özel labaratuvarında telefonunuzun image’ini alarak. Bu image üzerinde çalışma yapar ve casus yazılım tespiti %100 başarıyla yapılır.

Casus yazılım, görünüşte meşru programlara eklenmiş olarak gelir. Dikkatli bakarsanız küçük fontta yazılmış detaylar arasında belirtilmiş olduğun görülür. Yine de hileli indirme işlemlerine eklenmiş halde veya kimlik avı saldırısı yoluyla gelmesi daha olasıdır.

Casus yazılımlar, masaüstü veya dizüstü bilgisayar, tablet. IPhone ya da Android akıllı telefon gibi her türlü cihaza yükleniyor. Bilgisayarlar, casus yazılım yaratıcılarının esas odak noktasıydı. Ancak şimdi Android telefonlar, iPhone’lar ve tabletlerdeki güvenlik açıklarından da yararlanıyorlar.

Bizi Arayın
İletişim Formu

  Ziyaretçi Yorumları (1)

  Whatsapp
  Bahaddin TURGUT
  Bahaddin TURGUT
  Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?