Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Böcek tespit, dinleme cihazları ve casus dinleme hakkında sıkça sorulan soruları bu sayfada bulabilirsiniz. Detaylı bilgi ve danışma için bize ulaşabilirsiniz.

Casus Dinleme Nedir Dinleme Nasıl Engellenir Birçok Sorunun Cevabı Burada

CASUS DİNLEMELERİ NASIL YAPILIR?

Kablosuz casus böceklerle uzaktaki bir noktadan alıcı cihazla ortam dinlemesi yapılabilir veya görüntüler alınabilir bu mesafe 2000m’ye kadar çıkmaktadır. GSM veya Wifi tabanlı kablosuz dinleme cihazlarında ise böyle bir sınırlama sözkonusu değildir dünyanın herhangi bir noktasından ortam dinlemesi yapılabilir.
Hafızasına kayıt yapan cihazlarla sese duyarlı modda günlerce dinleme yapabilir fakat enerji beslemesi olan bir yere yerleştirilen kayıt cihazları hafızası dolana kadar görüntü ve ses kaydı yapar bu şekilde kayıt süresi birkaç ay olabilir.
Lazerli dinlemelerde ortama herhangi bir böcek yerleştirilmesine gerek yoktur birkaç kilometre uzaklıktan pencere camına tutulan lazerle ortamdaki sesin camda yaptığı titreşimler ses dalgalarına çevrilerek dinleme yapılır.
Casus cep telefon yazılımlarıylada ortama böcek yerleştirilmeden dinleme yapılabilir, casus yazılımlarla ortam dinlemesi, görüşmelerin dinlenmesi, gps ile yer tespiti yapılabilir ve bütün bunlar telefon kapalı olsa dahi mümkündür.
Farklı bir dinleme methodu olan, elektrik hatları üzerinden ses gönderebilen cihazlar ise ortamdaki prizlere yerleştirilen ses alış ve elektrik hattı üzerinden transferi sağlayan modülatör üniteleri ile mümkün olamakta ve dinleme ancak aynı bina dahilindeki bir cihaz ile yapılabilmektedir.

CASUS DİNLEME TESPİTİ KOLAYMIDIR?

Teknolojinin ilerlemesiyle casus dinleme cihazları micro boyutlara inmiştir ve teknikleride çok gelişmiştir ancak profesyonel böcek tespit cihazları ve böcek arama konusunda uzaman kişiler tarafından tespit edilebilir.
Tüm casus dinleme yöntemleri için farklı teknikle arama yapılmakta ve farklı cihazlar kullanılmaktadır. Örnek hafızasına kayıt yapan bir böceği frekans tespit cihazılya tespit etmek mümkün değildir ve jammer cihazlarıyla engellemekte imkansızdır.

CASUS DİNLEMELERE KARŞI NE GİBİ ÖNLEMLER ALABİLİRİZ?

Bulunduğunuz ortamda bir risk algıladıysanız veya şüphe duyuyorsanız böcek arama konusunda faaliyet gösteren bir firmadan böcek tespit hizmeti veya danışmanlık hizmeti almalısınız.
Bunun haricinde yapabilecekleriniz – Ofisinizde bulunan eşyalara ufak işaretler koyabilirsiniz, mesela masanızın yanında duran 3’lü prize ufak bir işaret koyarak hergün bu işareti kontrol edebilirsiniz priziniz aynı görünümde olan dinleme cihazı yerleştirileniyle değişitirlirse bunu hemen farkedebilirsiniz, bu yöntemi bilgisayar farenize, klavyenize, telefon ahizenize, bilgisayar hoparlörünüzede uygulamanız büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.
Casus cep telefonu yazılımlarını tespit etmeniz çok zordur ancak bu proğramların bazı hatalarından anlayabilirsiniz mesela telefonunuzun ekran ışığı kendiliğinden yanıyorsa, pil ömrü bir anda azalmaya başladıysa, faturalarınızda sms ücretleri kullanmadığınız halde artmaya başladıysa telefonunuzda casus yazılım olma ihtimalı vardır bu durumda telefonunuzu casus yazılım konusunda uzman bir firmaya muayene ettirmeli veya en azında fabrika ayarlarına döndürerek yazılımın silinmesini deneyebilirsiniz.
Bahsettiğimiz konular ve önlemler birçok casus yazılımda işe yaramaktadır fakat bunların dışında kalan casus yazılımlarda vardır.
Tamire gitip gelen eşyalarınızı mutlaka kontrol etmelisiniz.
Hediye gelen eşyalarınızı mümkün olduğunca uzağınızda tutmalısınız.
Mümkünse elektronik eşyalarınıza güvenlik bandı yapıştırarak açılıp açılmadığını kontrol etmelisiniz.
Çok özel görüşmelerinizde bilgisayarınızı ve telefonunuzu kapatmalı ve bataryalarını çıkarmalısınız.
Kullanmadığınız sürece web kameranızı ve dizüstü bilgisayarınızın kamerasını kapatmalısınız.
Casus dinlemelere karşı alabileceğiniz daha birçok önlem ve kafanıza takılan her türlü soru için firmamızla irtibata geçebilirsiniz.

BÖCEK ARAMA HİZMETİNİN ÜCRETİ NEDİR?

Arama hizmetimiz “Standart Arama Hizmeti” ve “İleri Seviye Arama Hizmeti” olarak iki seviyede sunulmaktadır. Fiyatlar, Arama yapılacak mekanın bulunduğu şehir, aranacak ortamın büyüklüğü (m2) baz alınarak oluşturulmaktadır. Böcek tespit hizmeti uzman TEKNOSPY personeli tarafından verilmektedir. Böcek tarama hizmetinin şehir dışı veya yurtdışında sunulması neticesinde, ulaşım, gerekliliği halinde konaklama, yurt dışı aramalarında gerek duyulabilecek vize ve benzer ekstra masraflar da fiyatlara ayrıca yansıtılmaktadır. Hizmet fiyatlarımızın kesinlik kazanması için lütfen teklif isteyiniz.

BÖCEK ARAMA HİZMETİ NEKADAR SÜRMEKTEDİR

Ortamın büyüklüğü ve eşyaların yoğunluğuna göre 100-150m2 aralığında bir alan yaklaşık 2-3 saat kadar sürmekedir.

ORTAMDA BÖCEK BULUNURSA NE YAPMALIYIM?

Aramalarımız neticesinde casus böcek tespit edilirse dilerseniz cihaz yerinden çıkarılarak size teslim edilir veya cihaz muayene edilerek hakkında bilgi edinilmeye çalışırız. ikinci bir seçenekte cihazın yeri tam olarak tespit edilir ve hiçbir müdahalede bulunulmadan adi makamlara bildirebilirsiniz.

CASUS DİNLEME/İZLEME ENGELLEMEK MÜMKÜNMÜDÜR?

Dinleme ve izleme cihazları kullandıkları yöntem bakımından birkaç çeşidi vardır bunlar Kablosuz dinleme-izleme olanları (RF) olarak adlandırılır Kablolu dinleme ve izleme, Lazerli dinleme ve DVR kayıt cihazları bu dinleme yöntemlerinden yalnızca kablosuz RF dinleme jammer cihazlarıyla engellenebilir fakat diğer yöntemleri engellemenin bir yolu yoktur. Fakat tüm bu yöntemleri kullanan cihazların tespiti mümkündür ancak profesyonel böcek tespit cihazlarıyla.

BAZ İSTASYONLARI ÜZERİNDEN DİNLEME YAPILABİLİRMİ?

Normal bir telefona kötü amaçlı yazılım kurarak iletişim bilgilerini almak mümkün olduğu gibi bu amaca uygun hale getirilmiş telefonları alarak da bu işlem yapılabilir. Yine telefonun üzerine kurulan casus yazılımlar ile sadece bu işlemler için özel olarak satılan cep telefonları mevcuttur. Bu telefonlar genellikle resmi satış noktaları dışında ‘merdiven altındaki bölgelerde veya internet kanalı ile satılmaktadır.

Bu telefonların çalışma şekli mevcutta var olan telefon komutlarının yüklenen yazılım ile değiştirilmesi sonucu oluşmaktadır. Telefona gönderilen komutlar veya tanımlanan özel numaradan gelen aramalarda casus işlevi görmesi sağlanmaktadır. Örneğin casus telefon onu kumanda eden telefon tarafından aradığında pasif dinleme özelliği hemen aktif olup ortamdaki tüm sesler dinlenebilmektedir. Benzer şekilde arama yapıp #* tuşlarına basıldığında ise mevcutta yapılan konuşmaya paralel olarak girilebilmektedir. 

CASUS CEP TELEFONU YAZILIMI NASIL ÇALIŞIR

GSM şebekelerinde cep telefonu ve baz istasyonu arasındaki hava iletişimi A5/1 adı verilen şifreleme algoritması ile şifreli olarak gerçekleşir. Ses iletişimi baz istasyonunda, veri iletişimi (GPRS, EDGE,LTE) Ana şebekede (SGSN) deşifre edilir. Baz istasyonu üzerinden dinleme gerçekleştirilemez. 

DİNLEME CİHAZLARININ TELEFONLA BİR BAĞLANTISI VARMI?

Dinleme cihazları geçmişten beri sıklıkla kullanılan bir dinleme yöntemidir. Kablosuz dinleme cihazları bulundukları ortamdaki (oda, araba vb) sesleri toplayarak sinyaller üzerinden sınırlı bir mesafedeki tanımlı alıcısına kadar ulaştırmaktadır. Alıcı üzerinden de konuşmalar dinlenebilmektedir. Bu tür tehditler ile karşı karşıya olan firmalar düzenli olarak dinleme cihazı (kişiler arasında böcek olarak adlandırılır) araması yaparak böyle bir durum ile karşı karşıya kalmayı önlemeye çalışmaktadır.

Özellikle sık ziyaretçi alan ve dinlenmesi durumunda rakiplerin veya ilgili başka kurumların eline önemli bilgiler verebilecek olan kişi veya grupların bu konuda dikkatli olması gerekmektedir. Bu cihazlar oldukça küçük olduğundan gözle fark edilmesi çok zordur. Bazen tek başına cihaz olarak değil, bir süs eşyası veya bir hediyenin parçası olarak da konumlandırılabilir.

Dinleme cihazlarının en büyük dezavantajı yakın bir mesafe (sinyal görüş açısına ve gücüne bağlı olarak 0-1000 m) üzerinden dinleme faaliyetinin gerçekleştirilebilmesidir. Bu nedenle mesafe çözümü cep telefonları ile çözülmüştür. Bugün casus cep telefonları olarak bilinen cihazlar aslında birer dinleme cihazıdır. En önemli avantajları ise mesafe sınırı olmaksızın dinleme yapılabilmesini sağlamaktadır. Fakat cihazı normal bir dinleme cihazı gibi bir alana bırakılması durumunda pili biteceğinden dinleyeceğiniz kişiye bu cihazı vermeniz durumunda düzenli olarak şarj edileceğinden ve sürekli yanında olacağından bu kişiyi dinlemek mümkün olacaktır.

Yaratıcı diğer önemli bir dinleme cihazı ise hem enerji problemini hem de mesafe problemini çözen CASUS GSM 3’lü prizdir. Oldukça zekice hazırlanmış, şüphe uyandırmadan, evinize veya ofisinize yerleştirebilecek olan bir dinleme cihazıdır. GSM vericisi sayesinde kesinlikle mesafe sınırı yoktur. Dünyanın neresinde olursanız olun, sadece 3’lü prize yerleştirilmiş cihazın içindeki numarayı cep telefonunuzdan arayarak, Türkiye′deki evinizi veya iş yerinizi dinleyebilirsiniz. Bu cihazı etkin kılan diğer bir özelliği ise vericiyi çalıştırmak için gereken enerjiyi 3 lü prizin takılı olduğu elektrikten almasıdır. 

Firmamız tarafından bu tip dinleme cihazlarının tespiti profesyonel verici tespit cihazları, spektrum analizör gibi casus dinleme cihazların tespitini yapan cihazlar ile ortam analizi ve dinleme cihazı tespiti gerçekleştirilmektedir. 
Kriptolu telefon nedir? Ne amaçla kullanılır? 
Kriptolu telefonlar, üzerilerindeki özel bir şifreleme yazılımı ile karşılıklı olarak uçtan uca şifreli görüşmeyi mümkün kılan özel telefonlardır. Bu telefonlar sayesinde ilave bir güvenlik seviyesi sağlanarak GSM şifreleme algoritmalarının kırılması riskine karşı içeriğin gizli tutulması hedeflenmektedir. 

Kripto kelime olarak şifreleme sözcüğünün İngilizce adı olan “encryption” sözcüğünden Türkçeleştirilmiştir. Kripto işlemi de telefon üzerindeki özel bir donanım veya yazılım ile yapılır. Ses telefon üzerinden GSM modülü üzerinden iletim işlemi başlamadan önce şifrelenir. Daha sonra telefondaki GSM modülü üzerinden sinyal olarak GSM şebekesine normal iletişimdeki gibi aktarılır. Fakat aktarılan veriler önceden farklı bir algoritma ile şifrelendiği için dinlense bile dinleme esnasında anlaşılmayan veriler elde edilir. Ancak bu şifrelemenin de kırılması durumunda dinleme gerçekleştirilebilir. Konuşmanın her iki ucunda aynı tipte kriptolu telefon kullanılması gereklidir. 

Bu tür ekipmanların Türkiye’ye ithalatı veya Türkiye içinde üretimi özel izinle gerçekleştirilir. Genellikle üst düzeydeki devlet adamları ve kolluk kuvvetleri tarafından kullanılır.  

CASUS CEP TELEFONU YAZILIMI NASIL ÇALIŞIR

Cep telefonunuzdaki SIM kartı mutlaka PIN sorusu devrede olacak şekilde kullanın. PIN kodunuzu başkalarının kolayca tahmin edebileceği şekilde seçmeyin ve kimseyle paylaşmayın
Telefonunuzun çalınması durumunda öncelikle mutlaka kullanmakta olduğunuz servis operatörünün müşteri hizmetlerini arayarak konu hakkında bilgi verip ve hattınızın geçici kapama işlemlerini başlatın.
Telefonunuza gelebilecek SMS, MMS ya da e-postalarda var olan linkleri, göndereni tanımıyorsanız açmayın, varsa mesajla birlikte gelen yazılımı kurmayın.
Telefonunuzda çıkacak olan güvenlik uyarılarını, mesajda belirtilen riske ilişkin bilgiyi tam olarak anlamadığınız sürece dikkate alın.
Güvenliğinden emin olmadığınız bağlantılardan ve kaynaklardan mümkün olduğu kadar telefonunuza içerik indirmeyin veya telefonunuza yüklenmeye çalışılan programları kurmayın.
Kişisel bilgisayarlardan telefonunuza bir program veya bir doküman göndereceğiniz zaman, öncelikle göndereceğiniz öğleyi mutlaka kişisel bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda virüs taramasından geçirin.
Telefonunuzun “bluetooth” özelliğini sadece ihtiyaç duyduğunuz anlarda açın ve işiniz bittiğinde kapatın.
Cep telefonu ile ilgili kullandığınız şifrelerinizi isim veya doğum tarihi gibi kolay tahmin edilebilir bilgilerden belirlemeyin. Kişisel bilgilerinizi ve tüm şifrelerinizi gizli tutun ve kimseyle paylaşmayın. Bu bilgileri herhangi bir yere yazmayın.
Kişisel bilgilerinizi veya şifrenizi göndermenizi talep eden bir e-posta kullandığınız servis sağlayıcı’dan geliyormuş gibi görünen bir adresten gelirse, bu e-postaya kesinlikle cevap vermeyin.
Gelen e-postaların içinde bulunan linklere tıklayarak ulaştığınız sayfaların ulaşmak istediğiniz sayfa olduğuna emin olun. Bu linklere tıkladığınızda, linkte görünen adrese ulaştığınızı sanmamıza rağmen, aslında oluşturulmuş sahte bir siteye yönlendirilebilirsiniz. Bağlanmak istediğiniz sitelerin web adresini, adres çubuğuna yazarak bağlantı sağlamanız en güvenli yöntemdir. 

anahtarlık kamera araç takip tespit audio jammer bocek arama hizmeti ankara böcek arama böcek dedektörü casus böcek casus böcek tespiti cep telefonu casus yazılım dinleme engelleme dinleme tespiti dinleniyormuyum evde böcek arama evde böcek araması evde gizli kamera nasıl bulunur exif bilgileri fotoğraftan konum bulma fotoğraftan yer tespit gizli kamera nasıl tespit edilir gizli kamera nerelerde olur gizli kamera tespit izleniyormuyum kalem kamera micro kamera microphone jammer mikrofon jammer mini casus network guvenliği ortam dinleme ortam dinleme engelleme pegasus pegasus casus ses bozucu ses kayıt cihazı ses kayıt engelleme siber guvenlik sosyal medya casus teknospy telefon jammer telefonum dinleniyormu tscm türkiye ultrasonic jammer uzaktan izleme özel hayatın gizliliği özel hayatın gizliliğini ihlal

Whatsapp
Bahaddin TURGUT
Bahaddin TURGUT
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?