Gizli Kameralar Nasıl Tespit Edilir ? 

13
Gizli Kameralar Nasıl Tespit Edilir ? 

Son Güncelleme 13 Aralık 2022

Adım Adım Gizli Kamera Bulma Kılavuzu

Son yıllarda, gizli kameralar giderek daha yaygın hale geldi ve otel odalarından umumi tuvaletlere kadar çeşitli yerlerde bulunabilirler. Gizli kameraların insanların mahremiyetini ihlal etmek için kullanılabileceği birkaç yol vardır. Bu nedenle, gizli kameralar nasıl tespit edilir öğrenmek çok önemlidir.

Otel odalarında, banyolarda ve evlerde gizli kameraları bulmanıza yardımcı olabilecek 7 etkili yolu özetledik.

Bu yazımızda sizlere gizli kamera nedir, nasıl tespit edilir ve gizli kamera bulursanız ne yapmanız gerektiğini anlatacağız. Okumaya devam edin ve gizliliğinizi nasıl koruyacağınızı öğrenin.

Gizli/Casus Kameralar Nedir?

Gizli kameralar veya casus kameralar, insanları gizli bir yerden bilgisi olmadan görüntü almak için kullanılan video kameralardır. Güvenlik kameraları gibi, gizli kameralar da video çekmek için bir lense ve bir görüntü sensörüne güvenir. Geceleri net görüntüler için IR LED’ler dahil edilebilir. Gizli kameralar ile güvenlik kameraları arasındaki en büyük fark, gizli kameraların özellikle küçük olması ve daha özel alanlarda kullanılmasıdır.

Gizli kameralar tamamen casusluk için tasarlanmamıştır. Ev gözetimi, televizyon programları ve diğer senaryolarda güvenlik ihtiyaçları veya eğlence amaçlı olarak yasal olarak kullanılabilirler.

Gizli kameralar daha uygun fiyatlı hale geldikçe, gizli kameralar suistimal edildi ve bu nedenle birçok gizlilik sorununu gündeme getirdi. Otellerde, toplantı salonlarında, soyunma odalarında vb. her yerde sıradan bir nesne gibi mükemmel bir şekilde gizlenebilmekte ve halk arasında rahatsızlık ve panik uyandırabilmektedir.

Gizli Casus Kameraları Algılamanın 7 Basit Yolu

 1. Odada olağandışı nesneler olup olmadığını kontrol edin.
 2. Işıkları kapatın ve gizli kameraları tespit etmek için bir el feneri kullanın.
 3. Wi-Fi Ağına Bakın
 4. Gizli kameraları bulmak için cep telefonlarını kullanın.
 5. Profesyonel bir kamera dedektörü veya sensörü kullanın.
 6. Aynaların arkasında gizli kamera olup olmadığını kontrol edin.
 7. Profesyonel bir ekip kiralayın.

1. Ortamı Dikkatlice Tarayın

Gizli kameralar nasıl tespit edilir en kolay yollarından biri ortamı dikkatlice kontrol etmektir. Santim santim arama, “bariz” gizli kameraları ilk adımda tespit etmek için yardımcı olacaktır.

İç Mekanda Gizli Kamera Bulmanın En Yaygın Yerleri:

 • Duman dedektörleri
 • Klima
 • Duvar dekoru
 • Elektrik prizleri
 • Masa bitkileri
 • Mendil kutuları
 • Doldurulmuş oyuncak ayılar
 • Kanepe minderleri, masa üstleri ve raflar
 • DVD kutuları
 • Dijital TV kutuları
 • Duvar prizleri
 • Saç kurutma makinesi
 • Duvar veya çalar saatler
 • Elbise askıları
 • Kalemler

Dış Mekanda Gizli Kameraları ve Mikrofonları Bulmak İçin En Yaygın Konumlar:

 • Ev bitkileri
 • Kapılardaki delikler
 • Çatı
 • Kapı zili

Bazı nesneler, gizli casus kameraların ayırt edici özelliği olan şüpheli kabloları, ışıkları veya lensleri ortaya çıkarabilir. Alışılmadık prizler veya adaptörler bulursanız, hemen fişlerini çekin.

Tüm odayı dolaşırken dinleyin. Hareket sensörlü bazı gizli kameralar çalışırken neredeyse duyulmayacak bir vızıltı çıkarır.

2. Odadaki Işıkları Kapatın ve El Feneri Kullanın

Tüm ışıkları kapatıp bir el feneri kullanarak gizli kameraları bulabilirsiniz. bazı gizli kameralar, düşük ışık koşullarında yanıp sönen veya parıldayan kırmızı veya yeşil LED’lere sahiptir.

Tespit etmek istediğiniz gizli kameralar, kablolu veya kablosuz türleri ne olursa olsun, arabanızda, mağazalarda, oturma odasında, yatak odasında, evinizde vb. casus kameraları tespit etmek için bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Karanlık ortamlarda gizli kamera bulmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Odanızdaki perdeleri çekin ve ışıkları kapatın. Odanın mümkün olduğunca karanlık olduğundan emin olun.
 • Odanızda yanıp sönen kırmızı veya yeşil LED olup olmadığını kontrol edin.
 • Bir mercekten yansıyan ışık olup olmadığını görmek için el fenerini açın ve odanın etrafında kaydırın.

3. Wi-Fi Ağına Bakın

Çoğu kablosuz gizli kamera, uzaktan izlenebilmeleri için Wi-Fi’ye bağlanır. Gizli kameraları bulmak için modemde kaç cihazın bağlı olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Kendi evinizdeyseniz, yönlendiricideki yönetici hesabına giriş yapabilir ve aynı Wi-Fi’ye hangi cihazların bağlı olduğunu öğrenebilirsiniz. Gizli kameralar genellikle “bilinmeyen cihaz” olarak gösterilir veya garip adlarla gelir. Cihazı normal şekilde çalışmaması için ağınızdan kaldırabilirsiniz.

Yönetici hesabını bilmiyorsanız, bir Wi-Fi tarama Uygulaması indirebilirsiniz. Telefonunuzla aynı Wi-Fi ağındaki tüm cihazları tanımlayabilir. Gizli bir kameranın işareti olabilecek herhangi bir ipucu arayın.

Ancak, yazıcılar gibi diğer aygıtlar da tanımlanamadığı için bu bazen işe yaramaz. Yerel olarak kayıt yapan gizli kameralar bu yöntemle bulunmayacaktır. Onları bulmak için birden fazla yol deneyebilirsiniz.

4. Cep Telefonunuzla Gizli Kameraları Bulun

Bir kişinin iPhone veya Android cep telefonunu kullanarak gizli kameraları tespit etmesinin birkaç yolu vardır. En etkili yöntemlerden biri de şüphelenilen kişi ile telefon görüşmesi yapmak ve etrafta dolaşmak. Yakında gizli bir kamera varsa, muhtemelen telefon görüşmesinin sinyalini engelleyecektir.

Veya lensinde IR filtresi olmayan telefonun ön kamerasıyla odayı kontrol edebilir ve gizli kameraların kızılötesi ışıklarını tespit edebilirsiniz.

5. Gizli Kamera Dedektörü Kullanın

Profesyonel RF (radyo frekansı) sinyal dedektörleri veya diğer gizli kamera böcek dedektörleri, casus kameraların yerini belirlemede oldukça etkilidir.

Birçok haber, insanların günlük kiralık evlerinde gizli kameralar bulmaya devam ettiğini bildirdi. İşe veya tatile gidip günlük kiralık evde kalıyorsanız dedektör ile hızlı bir şekilde gizli kamera olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Aşağıdaki adımlar, profesyonel bir gizli kamera dedektörü ile gizli kameraları nasıl bulacağınızı gösterecektir:

 1. Amazon’dan veya diğer çevrimiçi mağazalardan profesyonel bir dedektör satın alın. Fiyat, birkaç dolardan yüzlerce dolara kadar büyük ölçüde değişir.
 2. Ancak başlamadan önce, mutfak aletleri, bebek monitörleri, yönlendiriciler, modemler, TV’ler vb. bu cihazları kapatın cihazlar algılama sonucunu etkileyebilir.
 3. Cihazı açın ve odanızı dikkatlice tarayın. Tipik olarak, dedektörler bir sinyal algıladıklarında bip sesi çıkararak potansiyel bir kameranın yakınında olduğunuzda size sesli bir uyarı verir.

RF gizli kamera dedektörünün yalnızca bir tür frekans aldığını unutmayın. Gizli güvenlik kameraları ve diğer böcekler hızla değişen birden fazla frekans kullanıyorsa, dedektör gizli casus kameraların varlığını tespit edemeyebilir. 

6. Aynaların Arkasında Gizli Kamera Olup Olmadığını Kontrol Edin.

ayna arkası gizli kamera

Aynadaki gizli kameralar nasıl tespit edilir

Soyunma odaları, tuvaletler, banyolar vb. yerlerdeki bu tür iki yönlü aynaları tespit etmek için kullanabileceğiniz faydalı bir ipucu var:

Tırnağınızı aynaya koyun.
Parmağınızla ayna arasındaki boşluğa dikkat edin.
Parmağınızla görüntü arasında boşluk var mı bakın, bu gerçek bir ayna. Parmağınız ve görüntü uç uca dokunursa, aynada gizli bir casus kamera olabilir.
İki yönlü olup olmadığını algılamak için aynaya da dokunabilirsiniz. Sıradan bir ayna donuk bir ses çıkarırken iki yönlü bir ayna keskin veya boş bir ses çıkarır.

7. Profesyonel Bir Böcek Arama Hizmeti Alın

Bir yerde bir süre kalmayı planlıyorsanız veya çok önemli etkinlikler için özel bir yere ihtiyacınız varsa, gizli kameralar nasıl tespit edilir, bu konuda profesyonel bir TSCM Böcek Arama Hizmeti alın gizli kameralardan kurtulmanın en güvenilir yoludur.

Diğer yöntemlerden daha pahalıya mal olabilir, ancak size çok fazla enerji tasarrufu sağlayabilir ve içinizin rahat olmasını sağlayabilir. Nitelikli bir teknisyen, kablolu veya kablosuz gizli kameraları bulmak için profesyonel donanıma sahiptir.

Ayrıca, teknisyen gizli kameraları bulmak için eğitilmiştir. Hangi şeyleri veya yerleri arayacağını iyi bilir: herhangi bir duman dedektörü, vida ve diğer kılık değiştirmeler.

Gizli kameralar her zaman güncellenir ve ne kılığına gireceklerini asla tahmin edemezsiniz. İzlendiğinizden şüpheleniyorsanız ancak olağandışı bir şey bulamıyorsanız, mahremiyetinizin tehlikeye girmesi ihtimaline karşı profesyonel ekiplerden yardım almanız önerilir.

Gizli Kameralar Neye Benziyor?

Gizli kameralar farklı boyut ve şekillerde gelir ve neredeyse her şeye benzeyebilirler. Gizli kamera iğne deliği veya anahtarlık kadar küçük olabilir, duman dedektörü, vida vb. gibi günlük eşyalarımıza yerleştirilebilir. Çoğu durumda gizli kamera duman dedektörü, vida, USB şarj cihazı gibi görünecektir. veya bir yönlendirici vb.

Aşağıda en sık görülen gizli kamera türlerinden bazılarını tanıtacağız.

Duman dedektörü gizli kamera

Yüksekliği nedeniyle bir duman dedektöründeki gizli kamerayı bulmak kolay değildir. Duman dedektörü tavanın altındadır ve ortalama bir insan için ulaşılması zordur. Daha da kötüsü, insanların odalarında o kadar normal görünüyor ki kimse onun aslında bir casus kamera olduğunu anlamıyor.

Duman dedektöründeki gizli kamera nasıl anlaşılır?

Bir duman dedektöründeki gizli kamerayı bulmak için yukarı çıkıp duman dedektörünü dikkatlice inceleyebilirsiniz. Ya da odadaki ışıkları kapatıp duman dedektörüne bir el feneri tutarak içeride mercek olup olmadığını görebilirsiniz.

Bu yazımızın bir önceki bölümünde gösterdiğimiz gibi duman dedektörde gizli kamera bulmak için yöntemlerin hepsini de kullanabilirsiniz.

Vida Gizli Kamera

vida casus gizli kamera

İster inanın ister inanmayın, küçücük bir vidada gizli kamera olabilir!

Böyle bir casus kameranın merceği genellikle sahte bir vidayla kapatılır ve kablolar aracılığıyla bir DVR cihazına bağlanabilir. Bu tür bir iğne deliği kamerası mükemmel bir şekilde gizlenmiştir ve her yere gizlenebilir.

Bir vidada gizli kamera nasıl bulunur?

Vidanın içindeki gizli kamera nasıl tespit edilir, bunun için odanızdaki tek vidalara daha yakından bakmanız veya onları kontrol etmek için el feneri kullanmanız gerekecek. Vidalı bir gizli kamera olup olmadığından emin değilseniz, her ihtimale karşı bir havluyla kapatabilirsiniz.

Şarj Cihazı Gizli Kamera

USB şarj cihazındaki gizli kamera piyasada çok popüler. Kompakt tasarım, küçük bir kameranın yerleştirilmesini kolaylaştırır ve siyah kapak, lensi neredeyse görünmez hale getirir. Dahası, kamerayı şarj edebilir ve aynı anda kayıt yapabilir.

Bir USB şarj cihazında gizli kamera nasıl bulunur?

Bir USB şarj cihazının gizli bir kamera içerdiğinden şüpheleniyorsanız, çok fazla endişelenmeyin, çünkü casus kameralı USB şarj cihazlarını tespit etmek nispeten kolaydır. Yüzeyine dikkat edin ve normal bir USB şarj cihazında olmaması gereken şüpheli delikler olup olmadığını kontrol edin.

Diğer tipik casus kameralar

Piyasada ortama mükemmel uyum sağlayan çok sayıda casus kamera var. İşte günlük hayatımızdaki diğer tipik gizli kameraların bir tablosu.

 • Kalem
 • Anahtarlık
 • Saat
 • Priz
 • fotoğraf çerçevesi
 • Yönlendirici

Unutmayın, casus kameralar her şeyin kılığına girebilir ve her zaman güncellenir. Gizli kameralar nasıl tespit edilir, casus kameraları araştırmanız önerilir ve gizli bir kameranın neye benzediğini bilecek ve hayatınızdan haberdar olacaksınız.

Özellikle hassas bir yöne yerleştirilmiş “normal” şeylere dikkat etmelisiniz: yatağınıza doğru, tavandan aşağıya doğru, bitkinin arkasına vb.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Bahaddin TURGUT
Bahaddin TURGUT
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?