Casus Yazılım Nasıl Tespit Edilir

24
Casus Yazılım Nasıl Tespit Edilir

Son Güncelleme 26 Kasım 2022

 Sistem Yavaşlamaları

Bir casus yazılım programı bulamasanız bile programın belirtilerine bakarak da casus yazılımı tespit edebilirsiniz. Söz gelimi, bilgisayarınız giderek artık daha yavaş çalışmaya başlarsa, güvenliğinin tehlikeye girdiğinin bir işareti olabilir. Aşağıdaki ipuçlarına dikkat etmelisiniz:

Beklenmeyen reklam mesajları veya kendiliğinden açılan pencereler Yeni araç çubukları, arama motorları ve yüklemeyi hatırlamadığınız web siteleri.

Piliniz normalden daha hızlı tükenir.

Güvenli sitelerde oturum açma zorluğu. (İlk giriş denemeniz başarısız, ikincisi başarılı olduysa, bu, ilk denemenin sahte bir tarayıcıda yapıldığı ve şifrenin bankanıza değil, üçüncü bir tarafa aktarıldığı anlamına gelebilir.)

Veri veya bant genişliği kullanımında açıklanamayan artış. Bu, casus yazılımın bilgilerinizi aradığının ve üçüncü bir tarafa veri yüklediğinin bir işareti olabilir. Antivirüs ve diğer güvenlik yazılımları çalışmayacaktır

Android Telefonda Casus Yazılım Nasıl Belirlenir?

 Ayarlar’a bakarsanız, Play Store’da olmayan bir uygulamayı indirmenize izin veren bir ayar bulacaksınız. İzin vermek, potansiyel casus yazılımın yanlışlıkla yüklendiğinin bir işaretidir. Eğer bu kısım açıksa potansiyel olarak bir casus yazılım ile karşı karşıyasınızdır.

 İphone’da Casus Yazılım Nasıl Tespit Edilir?

 Telefonunuzda, kullanıcıların jailbreak’li bir telefona da mağaza dışı yazılım yüklemesine olanak tanıyan Cydia adlı bir uygulama mevcuttur. Bulursanız hemen cihazınızdan kaldırmalısınız

 Casus Yazılımları Kaldırın

 Bu küçük belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, casus yazılım aramak için bir casus yazılım tespit etme ve silme programı kullanmalısınız (bazı antivirüs programları kötü amaçlı casus yazılım tespit etmeyi de içerir). Bu programı silebilirsiniz.

 Windows bilgisayarlarda, bazen Görev Yöneticisinde kötü amaçlı programları tespit edebilirsiniz. Ancak bazen Windows sistem dosyaları olarak da gizlenirler. Apple sistemlerinde Activity Monitor, çalışmakta olan servislerin durumunu görmenizi ve müdahale etmenizi sağlar.

 Casus yazılımlar çok iyi gizlendiğinden, onu kaldırmak, uygulamayı kaldırmak kadar kolay değildir; bazı casus yazılımların bile bir tür diriltme işlevi vardır. Bu basitçe, cihazınız casus yazılımı kaldırmaya çalışırken İnternet’e bağlıysa, tekrar indireceği anlamına gelir. Casus yazılımları kaldırmak zor olsa da birkaç farklı temizleme yöntemi vardır:

 Antivirüs kullanın, bootable adı verilen ve sistem ön yüklemesi başlamadan tarama yapan antivirüs araçlarını kullanın. Cracli yazılım kullanmayın.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Bahaddin TURGUT
Bahaddin TURGUT
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?