SOSYAL MEDYADA FOTOĞRAF PAYLAŞIYORSANIZ DİKKAT;

25
SOSYAL MEDYADA FOTOĞRAF PAYLAŞIYORSANIZ DİKKAT;

Son Güncelleme 11 Aralık 2022

Fotoğrafınızda Casus Var

Sosyal medyada fotoğraf paylaşıyorsan dikkat çünkü kameralı cep telefonlarının hayatımıza girmesiyle birlikte kendimizi yepyeni bir akımın içerisinde bulduk. Daha önceleri fotoğraf çekmek zahmetli ve biraz masraflı bir işti. İdareli kullandığımız otuz altılık film makaralarını baskıya verir fotoğraf tab edilene dek çektiğimiz pozun istediğimiz gibi çıkıp çıkmayacağını bilemezdik. Cep telefonları öyle bir kolaylık sağladı ki saniyeler içerisinde arka arkaya onlarca fotoğraf çekmek. Özellikle orta yaş üstünde olanlar için inanılmaz bir devrimdi. Sonraları Sosyal medyanın da hayatımıza girmesiyle fotoğraf çekme çılgınlığı sosyal medyada fotoğraf paylaşma çılgınlığına dönüştü. Bugün ise yediğimizi içtiğimizi, gezdiğimizi gördüğümüzü saniyeler içerisinde art arda çekip, yine saniyeler içerisinde dünyanın öbür ucundan görülebilecek bir hızla sosyal medyada fotoğraf paylaşarak dosta düşmana duyuruyoruz. Peki çektiğimiz fotoğrafların içinde yerimizi bildiren bir casus olduğundan haberimiz var mı?

Sosyal Medyada Fotoğraf Paylaştığımızda EXIF Dosyasını da Paylaşıyoruz

Telefonlarımızda bulunan GPS modülünü zaten kullandığımız pek çok uygulamanın erişimine izin vermek amacıyla çoğu zaman açık bırakıyoruz. GPS modülünü açık bırakmak adım attığımız her yerin coğrafi konum ve koordinatlarının anlık olarak belirlenmesine de izin verdiğimiz anlamına geliyor. GPS modülünü kullanan uygulamalardan bir tanesinin de telefonunuzdaki kamera olduğunu biliyor muydunuz? Eğer GPS modülünüz açıksa çektiğiniz her fotoğrafın içine EXIF dosyasının eklendiğini ve sosyal medyada fotoğraf paylaşarak bu dosyayı da paylaştığınızı unutmayın. Bu dosya fotoğrafın çekildiği tarih, saat, coğrafi konum ve koordinat bilgilerini içeren bir dosya.

Sosyal Medyada Fotoğraf Paylaşırken Zaten Konumumu da Paylaşıyorum

İtiraf etmek gerekirse pek çoğumuz sosyal medyada fotoğraf paylaşırken konum işaretlemeyi, bizi takip edenlere ve eşimize dostumuza nerede olduğumuzu bildirmeyi seviyoruz. Zaten sosyal medya uygulamaları da bunu bildiğinden konum ekleme, yer bildirme modüllerini kullanıma sunuyorlar. Gittiğiniz tatil beldesinden resim paylaşmak sizi takip eden kötü niyetli “kişiler için evde kimse yok” mesajı verir. Bunu göze alabiliyorsanız elbette paylaşımlarınıza konum ekleyebilirsiniz ancak fotoğraflarınızdaki casus olarak bahsettiğimiz EXIF dosyası bundan çok daha fazlasını sunuyor. Örneğin, GPS koordinatlarındaki çok küçük yanılma paylarını göz ardı edersek evinizde çektiğiniz bir fotoğraftan ev adresinize ulaşılması mümkün. Bir bakıma adresinizi bütün dünyayla paylaşmış oluyorsunuz. Diğer taraftan resmi çekildiği tarih ve saat bilgilerini de.

EXIF Dosyası Sosyal Medya da Paylaştığım Fotoğrafların Neresinde?

EXIF dosyasının oluşması için Sosyal Medyada fotoğrafı paylaşmanıza gerek yok. Dediğimiz gibi fotoğraf çekildiği anda bu dosya çekilen fotoğrafla birlikte oluşuyor. Ne yazık ki normal yollarla bu dosyayı görmemiz imkansız. Bu tür dosyaları bulabilmemiz için bazı programlar kullanmamız gerekiyor. Ücretli ya da ücretsiz deneme programı olarak kullanıma sunulan bu programlarla fotoğraf içerisinde yer alan EXIF dosyasının taşıdığı bilgileri çözümlemek mümkün ve işin güzel tarafı bu programlar resim içerisindeki EXIF dosyasını bulmakla kalmayıp temizleme işini de gerçekleştirebiliyorlar. Diğer bir deyişle paylaşmak istediğiniz bir fotoğrafı bu tarz bir programla tarayıp EXIF dosyasından arındırabilirsiniz. Diğer taraftan aklımızda bulunması gereken bir bilgi daha verelim, resminizi VPN le paylaşmış olsanız dahi yerinizi saklayamazsınız çünkü bahsettiğimiz dosya bizzat fotoğrafın içinde bulunuyor.

Başında da belirttiğimiz gibi hemen hepimiz sosyal medyada fotoğraf paylaşıyoruz ve bundan hoşlanıyoruz ancak ne yazık ki hangi kişisel bilginin günün birinde karşımıza nasıl çıkacağı konusunda çok da fazla düşünme gereği duymuyoruz. Sonuçta hayat bu ve dünyanın bin bir türlü hali var. Sosyal medyada fotoğraf paylaşmadan önce bu yazı aklınıza gelir mi bilemeyiz ancak temkinli olmaktan kimseye bir zararı yok. Her paylaşımdan önce bir an için olsun düşünmekte de fayda var.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Bahaddin TURGUT
Bahaddin TURGUT
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?