GİZLİ KAMERA NASIL TESPİT EDİLİR

29
GİZLİ KAMERA NASIL TESPİT EDİLİR

Son Güncelleme 11 Aralık 2022

Otel Odaları ve Günlük Kiralık Daireler Gibi Yerlerdeki Gizli Kameraları En Kolay Şekilde Bulabileceğiniz 7 Yol

Eviniz, iş yeriniz, otel odanız ya da sizi tehdit altında bırakan herhangi bir ortamda gizli kamera nasıl tespit edilir. Bu kameralar profesyonel bir şekilde gizlendikleri için, en özel anlarınızda takip altında kalabilirsiniz. Bugün kişisel gizliliğinizden şüpheleniyorsanız, gizli kameraları bulmak için neler yapacağınızı anlatacağız.

Kişisel gizlilik, teknolojinin gelişmesiyle birlikte endişe verici bir konu olmaya başladı. Artık bırakın otel odalarını ya da Airbnb gibi uygulamalarla kiralanan konutları, kendi evimizde bile rahat olmayabiliriz. Kulağa biraz paranoyakça gelse de gizli kameraların başrolde olduğu çok sayıda olay yaşanıyor. 

Gizli kameralara nerelere gizlenebilirler?

micro böcek gizli kamera nasıl tespit edilir

En önemli soru da zaten bu. Bir kalemin ucu kadar küçük delikler pek de masum olmayabilirler. Bu durumda onları gizlemek son derece kolay olur. Genel olarak tavanlarda bulunan yangın dedektörleri, elektrik prizleri, güç kaynakları, gece lambaları, kitaplar ve kitaplıklar, DVD kutuları, raflar, duvarlardaki küçük delikler, resim çerçeveleri, duvar ve masa saatleri, varsa peluş oyuncaklar ya da duvar bibloları, masa lambaları ve avizeler gizli kameralar için çok ideal ortamlardır. 

Gizli kameraların en görünür kısımları nereleridir?

Adı üzerinde ne kadar da gizlenmiş olsa aradığınız şey bir kamera, bu nedenle lens sensörü ya da objektifi her zaman açıkta kalmak zorundadır. Bulunduğunuz ortamdaki en iyi görüntüleri alabilecek noktaları, üç boyut olarak düşünün. Kamerayı yerleştiren kişinin de bunu yaptığını unutmayın.

Odaların tavan köşeleri, avizeler ya da varsa dolap ve kitaplıklar en ideal noktalar arasında. Her yere baktığınızdan emin olun. Unutmayın ne kadar küçükte olsa aradığınız şey bir kamera lensi.

En büyük tehlike gömülü gizli kameralardır

ayna gizli kamera nasıl tespit edilir

Eğer bulunduğunuz ortamda ayna, cam çerçeve ya da şeffaflık sağlayan bir unsur varsa. Gizli kameralar, ardına gömülü olma ihtimali var. Ayrıca kameraların önlerinde cam ya da sırsız ayna bulunduğu için lenslerinin önüne delik açmanız gerekmez. 

Gizli kameralar, aslında kendilerini belli edebilirler

duş başlığı gizli kamera

Eğer aramanızı belli bir bölgeye daralttıysanız, orada gizli bir kamera olup olmadığını anlamak için ışıkları tamamen kapatın. Kamerayı kuran kişiler işten pek anlamıyorlarsa, kırmızı ya da yeşil led ışıklar görmeniz mümkün olacaktır. Eğer ışık göremiyorsanız, elbette kameranın kesin olarak bulunmadığını söyleyemezsiniz. Bu nedenle sonraki adıma geçin. Gizli kamera nasıl tespit edilir

Telefonunuzun kamerası gözünüz olsun

kızılötesi gizli kamera tespit

Akıllı telefonlarımızdaki kameralar, insan gözünün göremediği infrared (kızılötesi) ışıkları görebilirler. Bunu basit bir şekilde evinizdeki herhangi bir uzaktan kumandayla test edebilirsiniz. Kameranızı açın, kumandaların uçlarında yer alan ledlere doğrultun ve herhangi bir tuşa basın. Bu sırada kumandadan çıkan sinyalin telefonunuz ekranında görüldüğüne şahit olacaksınız. 

Eğer şüphelendiğiniz kamera uzaktan kontrol ediliyorsa. Üzerinde yer alan verici ve alıcılar, aynı kızılötesi sensörlere sahip olurlar. Yine ne kadar karanlık bir ortamdaysanız, bu ışıkları kamera ile görmeniz o kadar kolaylaşacaktır. Eğer yeterli gelmediyse sonraki adıma geçin.

Cep telefonuyla sinyal arayın

gizli dinleme

Cep telefonunuzu çıkartıp bir arama gerçekleştirin, aradığınız kişinin sessiz olmasını sağlayıp, görüşmeyi hoparlöre verin. Çok geçerli bir yöntem olmasa da eğer kameranız kablosuzsa sinyal iletmek zorundadır. Herhangi bir hoparlör yanında cep telefonunuz çaldığı zaman oluşan ritmik cızırtı şeklindeki parazit, kameraya yaklaştığınızda cihazınızın hoparlöründen duyulma ihtimali var. 

Eğer profesyonel bir çalışmaya ihtiyaç duyarsanız lütfen aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşın yada teklif formu talebi ile fiyat teklifi alın.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Bahaddin TURGUT
Bahaddin TURGUT
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?