AKILLI TELEFONLARDA DİNLEME RİSKİ

18
AKILLI TELEFONLARDA DİNLEME RİSKİ

Son Güncelleme 11 Aralık 2022

Akıllı telefonlarda dinleme riski insanların karşısına bahsettikleri konularla ilgili reklamların çıkmasıyla ciddiye alınmaya başlanmıştır. Her ne kadar reklam gibi masum görünen bir durum olsa da göründüğü gibi değildir. İnsanların bireysel olarak kullandıkları elektronik cihazları kendilerine ait olduğunu düşünerek satın alırlar. Bu düşünceden yola çıkarak datelefona ait özelliklerin ve donanımların izinlerini kontrol etme gereği bile duymazlar. Böylece uygulamalar yüklenirken kabul edilen sözleşme maddeleri geçerli olur. Böylece telefonum dinleniyor mu? kimlerin telefonu dinlenir,her telefon dinlenir mi?gibi sorulara da resmi olarak cevaplar bulunabilir.

Unutmayın ki her ne kadar dijital cihazlar bireysel kullanıcılara ait özlük haklarından dolayı belirli izinleri almak zorundadırlar. Telefondan dinleme, izleme ve bireysel verilere erişme sadece legal uygulamalarla olmaz. İllegal olarak hazırlanan virüslerde telefonunuz gibi dijital cihazlarınıza bulaştığında farkında olmadan sizleri dinleyebilir ve takip edebilir. Bu tür casus yazılımlara örnek olarak günümüzde en tehlikeli ve tespiti zor olan Pegasus verilebilir. Kullanıcıların sorduğu Pegasus casus yazılımı nedir?, pegasus yazılımı nasıl bulaşır?,Pegasus yazılımı nasıl çalışır? Sorularda doğal olarak haklılık payı içermektedir. Pegasus virüsü belirli yöntemlerle telefona bulaşmakta ve kişisel verileri yazılım korsanlarına teslim etme görevi görmektedir.

Akıllı Telefonun Dinlendiğini Nasıl Anlarız?

Akıllı telefonlarda dinleme riski dinlendiğini anlamak için öncelikle kullanıcıların verdiği legal izinlere bakmak gerekmektedir. Bazen alakasız uygulamalar bile sizden mikrofon erişimi isteyebilir. Bu tür durumlarda mutlaka uyanık olmak gerekmektedir. Aksi taktirde birçok farklı yazılım sizi izler ve dinler. Bu tür uygulamaların legal olarak sizi dinlemesinin yanında casus yazılımlarında insanları takip ettiği bilinmektedir. Farklı ülkelerin liderleri bile bu durumları kabul etmiştir. Hatta Fransa ve israil yöneticileri bu tür uygulamalar ile Afrika ülkelerinde etkili olduklarını ifade etmişlerdir.

Pegasus casus yazılımıson zamanlarda bahsedildiği dünyada sükse yapan bir casus yazılımdır. Bu yazılımın çalışma mantığı, her ne kadar diğer uygulamalarla benzer şekilde çalışsa da telefonunuza bulaşma yöntemi ve mantığı farklıdır. Bunun için ne şekilde telefonunuza Pegasus casus yazılımının bulaştığını bilmeniz önemlidir. Bu sayede gerekli tedbiri alabilirsiniz.

En Tehlikeli Akıllı Telefonlarda Dinleme Riski Pegasus Yazılımı Nasıl Tespit Edilir?

Pegasus casus yazılımının telefona bulaşması için farklı bir yöntem vardır. Yazılımın telefonda etkili olmak için belirli bir mesafeye ihtiyaç duyar. Aynı zamanda hedef kişinin telefon numarasının da bilinmesi gerekmektedir. Yani bu virüsün bulaşması için belirli bir uygulamayı yüklemeye veya bir linke tıklamaya gerek yoktur. Herhangi bir hedefe yaklaşmak ve uzaktan telefona yapılabilen jailbreak ya da root işlemi sonrası virüs artık telefonunuza bulaşmıştır. Bunun karşılığında ise telefonunuza bir sms gelecektir. Böylece uzaktan casus yazılım yüklenir mi? sorusunun cevabı da bulunmuş olmaktadır.

Telefonunuza gelen sms sonrası ise yapmanız gereken işlem bellidir. Başkası tarafından bilmediğiniz veya anlamlandıramadığınız bir sms alırsanız mutlaka virüsü tespit etmek için telefonunuzu taratmanız gerekmektedir. Bunun için uygun virüs tarama programıantivirüs kurarak casus yazılımları tespit etmelisiniz. Bu aşamada genel olarak MTV programı kullanılmaktadır. Bu programı bilgisayarınıza kurup sonrasında tüm dosyaları taratma işlemi yapmalısınız. Eğer telefonunuzda Pegasus casus yazılımı varsa tespit edip ortadan kaldıracaktır. Bunun yerine bazı durumlarda format atmak işe yarar. Yalnız bu durumda da istenilen sonuç herzaman alınmaz.

Son olarak Pegasus casus yazılımı sosyal medya hesaplarınızdan başlar birçok uygulamanızı takip eder ve sizi dinler. Yalnız bu virüse bulaşma ihtimaliniz biraz düşük. Bu yazılım milyon dolarlara mal olduğu için genel olarak yöneticiler ve zengin iş adamları hedef alınmaktadır. Bunun için sıradan vatandaşlar dinlemeye uygun değildir. Bahsetmiş olduğumuz gibi bu yazılımın size erişebileceği bir mesafede belirli bir süre işlemle bulaşması mümkün. Yine de her duruma karşı arada telefonunuzu uygun yazılımlarla taratmanızda fayda vardır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Bahaddin TURGUT
Bahaddin TURGUT
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?